Ráncok ellen? Megelőzés!

Miről lesz szó?

Ránctalanítás. Sajnos sokan vagyunk úgy, hogy akkor kezdünk el kétségbe esni az arcunkon megjelenő ráncok miatt, amikor már határozottan jelen vannak és már úgyszólván “késő”. Pedig ha már akkor elkezdjük felvenni a ráncok ellen a harcot, amikor még messze járnak, akkor ezt az aggódást sokkal később kezdhetjük meg. Ez miért van így? És hogyan tehetünk a ráncok ellen? Orvosszakértőnk elárulja.

Ráncok ellen – De hogyan alakulnak ki?

Mielőtt elvesznél a ránctalanítás útvesztőjében és különböző ránctalanító kezelések tömkelegét kezdenéd el kipróbálni, a ráncok ellen vívott harcban nagyon fontos, hogy az alapoknál kezdjünk. Ezáltal jobban megérted, hogy egyáltalán mi is az oka annak, hogy azok a kis barázdák kialakulnak az arcodon.

rancok-ellen-borfeszesites
Ha küzdesz a ráncok ellen, ne feledd, a ráncok megjelenésének oka a bőr tartószerkezetének gyengülése, valamint bőr alatti zsírpárnák megfogyatkozása.

A kötőszöveti tartószerkezet jelentősége

A bőr irha rétegében található kötőszöveti tartórendszer adja bőröd tartását és rugalmasságát. Miért? Egyrészt azért, mert ez a kötőszöveti hálózat rácsszerkezetként pányvázza ki a bőrt. Másrészt azonban a kötőszöveti tartószerkezet esetében genetikailag meghatározott irányokról is beszélünk, hiszen azok adják meg, hogy hol lesznek erősebbek a tartókötelékek, illetve hogy azok egyáltalán milyen irányúak lesznek. Ezen jellemzők felelősek azért, hogy hogyan alakulnak majd ki a ráncok akkor, amikor ez a szerkezet gyengülni kezd, és amikor a ránctalanítás igénye felmerül. És bizony ez az oka annak, hogy emberenként nem csak a ráncok mélysége, de sűrűsége és iránya is különböző.

A bőr alatti zsír

Nem csak a kötőszövet tartása, de a kötőszöveti elemeket kipárnázó bőr alatti zsírszövet is jelentősen meghatározza a bőr tartását és azt, hogy szükség van-e ránctalanítás elkezdésére vagy sem. Amikor például valaki sokat fogy, arra azt szokták mondani, hogy neki “beesetté válik az arca”. Ez a bőr alól eltűnő zsírszövetnek számlájára írható jelenség. A zsír ugyanis benyomul a kötőszöveti elemek közé és így tartja még feszesebben azokat. Ennek a következménye az, hogy a kerekebb arcú, kissé molettebb alkatú emberek idősebb korukban fiatalabbnak tűnnek soványabb társaiknál.

Ráncok ellen – hidratálj!

Bár a ráncok kialakulásában rendkívül fontos szerepet játszik az imént említett két tényező változása, avagy a zsírszövet megfogyatkozása, illetve a kötőszöveti elemek tartásának meggyengülése, közel sem csak megfogyatkozásukkor kell felvenned a harcot a ráncok ellen. Hiszen amikor a bőr tartásáról van szó, nagyon fontos a rostelemek közötti víz mennyiségének szem előtt tartása is. A bőr hidratáltsági állapotára is oda kell figyelni megjelenés szempontjából, hiszen a már kialakult ráncok száraz bőr esetén még hangsúlyosabbá válnak. Ezért van az, hogy dehidratált állapotban még egy fiatal bőre is beesettnek és ráncosnak tűnik, ezért hiszik gyakran azt fiatalabbak is, hogy már el kell kezdeniük kutatni a ránctalanítás témakörén belül.

A bőröd kötőszövetének kollagéntartalma 30 éves korodtól kezdve évente 1%-kal csökken.

Ráncok vagy a bőr megereszkedése öregít jobban?

Ha erőteljesen szeretnél fellépni a ráncok ellen, akkor ez egy remek kérdés. Ugyanis a kötőszöveti rostok csökkenésével a bőröd nem csak ráncosodni kezd, de megereszkedni is. Utóbbi pedig talán még nagyobb problémákat szül, hiszen míg egy kis szarkaláb a szemed sarkában vagy egy mosolyránc még elbűvölő is lehet, addig a toka megjelenése nem éppen ad újabb löketet a magabiztosságodnak. Nem beszélve az áll kettős kontúrjáról vagy a szem alatti táskákról.

Miért nem maradsz örökké fiatal?

A kollagén és az elasztin

Először is érdemes onnan kiindulnunk, hogy a kötőszöveti rostok speciális tartófehérjékből épülnek fel. Ezek közül a tartófehérjékből világon a legjobban ismert talán a kollagén és az elasztin. Ha hasonlattal kellene élnünk, akkor azt mondanánk, hogy a kollagén a bőr kötele, hiszen az ad neki merev tartást. Az elasztin pedig a bőr gumija, ugyanis ő felel a rugalmasságért. A kollagén és az elasztin életed során folyamatosan átépül, majd lebomlik, aztán pedig újratermelődik. Ez a kollagén- és elasztintermelés fiatal korodban folyamatos és az újratermelődés gyakorlatilag nem csak lépést tart, de felülmúlja a lebomlást, így ilyenkor a ránctalanítás még szóba se jön.

Nos, a kollagén és az elasztin újratermelődésének mértéke a 20-as éveid végére csökkenni kezd. Ez pedig azt jelenti, hogy egyre kevesebb kezd el termelődni, mint amennyi lebomlik és csak akkor ugrik meg ez a termelődés átmenetileg újra, ha stresszhatás, például sebgyógyulás igénye éri a testet. (Erre azonban, reméljük mondanunk se kell, nem szabad építeni.) Talán Te is hallottad már, és sajnos nem ámítás, hogy 30 éves kortól kezdve a bőr kötőszöveti rostjainak mennyisége évente 1%-kal csökken. Ez 40 éves korra például 10%-os kötőszöveti rostcsökkenést jelent, ezután pedig egyre rohamosabban elkezdenek megjelenni és mélyülni a ráncok, míg végül a megereszkedett arc és testbőr pedig 50 éves kor körül kezd igazán látványossá válni.

De hova tűnik a kollagén?

Alapvető átépülési folyamatok során tested enzimei szabályozott, meghatározott módon bontják le a kollagént. Normális esetben ez egy lassú folyamat, amelynek mértéke szintén genetikailag meghatározott. Amit viszont érdemes fejben tartani, az az, hogy a kollagén külső hatásokra, főként az oxidatív stressz hatására is pusztul, így a két fő ellenség

  • a dohányzás: esetében a nikotin és a kátrány erőteljesen károsítja az arcbőrt, így ebben az esetben az e-cigi sem biztos megoldás.
  • és az UV sugárzás: az UV sugárzás pedig nem csak a pigmenttermelésre van hatással. Ugyanis oxidációs hatásánál fogva a kollagén és elasztin rostokat is pusztítja.
ranctalanito-borfeszesito-keszulek
A kollagén pusztulását olyan tényezők is befolyásolják, amelyekre nem is gondolnál!

Ráncok ellen kell egy terv

A ránctalanítás, de még akár a ráncok megelőzésének kérdésköre kettős. Először nézzük meg, hogy a ráncok ellen vívott harcban mit kell teljes mértékben hanyagolnod. Másodsorban pedig a ráncok ellen kitűzött célok eléréséhez elengedhetetlen tennivalók jutnak szerephez.

Ránctalanítás: Mit ne tegyél?

A jó hír, hogy első körben rendkívül költséghatékonyan úszhatod meg a ránctalanítás kérdéskörét olyan óvintézkedések betartásával, amik nem mellékesen, valóban rendkívül fontosak. Ott van például a dohányzásról történő leszokás, amivel sokkal többet teszel a ráncok ellen, mint bármi mással. Az UV sugárzás elleni védekezés és a fényvédő krémek használata szintén fontos eleme a bőr fiatalos állapotának megőrzésekor, a ránctalanítás szükségességének megelőzésénél.

Ránctalanítás: Mit tegyél?

Mint azt már megjegyeztük, a kollagén és elasztin újratermelődésének csökkenése a 20-as éveid vége felé óhatatlanul útnak indul, így a ránctalanítás folyamatát és az esetleges ránctalanító készülékek használatát már akkor érdemes elkezdeni, hogy minél tovább késleltessük a mélyebb ráncok kialakulását. Ennek megfelelően, a bőr oxidatív károsodása ellen ajánlott a rendszeres C- és A-vitamin fogyasztása, amelyek nagyszerűen segítik a ránctalanítás folyamatát.

Tudtad?

A C-vitamin e mellett különösen fontos a kötőszöveti szerkezet megtartásáért is, ugyanis az felelős a kollagénrostok összekapcsolásáért.

Ránctalanítás kollagéntermelést stimuláló készülékek használatával!

A kollagén- és elasztintermelés a bőr sebgyógyulásakor indul be erőteljesen, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy a sérülések tudják a termelődési folyamatot serkenteni.  Lényegében ez az az alapja a tűszúrásos, rádiófrekvenciás lézeres és ultrahangos kollagénstimuláló kezeléseknek is. Ezekkel talán már Te is találkozhattál, ha tájékozódtál már a ránctalanítás témakörén belül. A probléma ott kezdődik, hogy nem mindegy, hogy melyiket választod, ugyanis a ránctalanító készülékek és kezelések két fajtája ismeretes:

  • a nagyobb sérülést okozó, és ezáltal gyorsabban ható ránctalanító készülékek és kezelések; valamint
  • a lágyabb, fokozatosan hatóak is: ide tartoznak a rádiófrekvenciás ránctalanító készülékek és a lágylézer eszközök is.

A fent említett ránctalanító kezelések és ránctalanító készülékek rendszeres alkalmazása még 50-60 év felett is látványosan képes a bőr állapotának megújítására. Azonban érdemes szem előtt tartani, hogy már a 30-as éveid végén ajánlott elkezdeni használatukat, amikor a kollagén képződés csökkenése még annyira nem látványos. A 20-as éveidben azonban nem érdemes pusztán megelőzés céljából ránctalanító készülékek beszerzése. Viszont ha már akad egy ilyen ránctalanító készülék a családban, akkor hetente vagy kéthetente nem árt megejteni egy-egy kezelést már 20 éves kor felett, hogy már akkor elkezd késleltetni a lebomlás-újratermelődés egyensúlyának felborulását.

Dr. Gulyás Tamás
orvos, életmódszakértő

forever-slim-fogyas-kavitacios-zsirbontas

Neked melyik zsírbontás lehet eredményes?

Szakértői tanulmányunkból megtudhatod!

TOP

Neked ajánlott bejegyzések

kavitacios-zsirbontas-otthon
A kavitációs zsírbontás története

A kavitációs zsírbontás a kilencvenes években terjedt el, viszont a technológia gyökerei egészen az 1800-as évekig nyúlnak vissza. Izgalmas, fordulatokkal teli története az orvostudomány történetének

zsirleszivas-ara
Zsírleszívás ára – Mennyi az annyi?

Ha látványos, célzott fogyásról van szó, akkor bizonyára a zsírleszívás jut elsőre eszünkbe. Régi, megbízható technológia ez. Mégis, mennyi az annyi, mennyit fizetünk az álomalakért?

Tartalomjegyzék

Kategóriák

Kik vagyunk?

ultrahangos-zsirbontas-kezeles-fogyas

Több mint 12 éve minden napunkat annak szenteljük, hogy prémium készülékeinkkel valódi, változást hozzunk szépségápolási rutinodba! Velünk nem kell lemondanod a szalonok nyújtotta kezelésekről, hiszen minden általunk forgalmazott készülék a ma ismert leghatékonyabb technológiákat alkalmazza…

KÖVESS MINKET!

KIEMELT CIKK

Csatlakozz hozzánk!

Értesülj elsőként új bejegyzéseinkről!

Címkék