Rejtett betegségek a hízás hátterében

Miről lesz szó?

Az elhízás nem mindig magyarázható a pozitív energia egyensúllyal, a helytelen táplálkozással vagy a mozgásszegény életmóddal. Hátterében számos betegség, illetve egyensúlyzavar állhat. Persze sokszor nehéz megmondani, hogy melyik volt előbb, a tyúk vagy a tojás, mivel az elhízás elvezethet olyan állapotokhoz, amelyek annak okaként is szerepelhetnek.

Az elhízás hormonális okai

Hova hízol? Hormonrendszered megmondja!

Először beszéljünk arról, hogy hormonrendszered még azt is befolyásolhatja, hogy egészen pontosan hova hízol. Ez természetesen nem betegség, ám érdemes fejben tartani a fogyás megkönnyítése érdekében.

Ennek megfelelően 4 típust különböztetünk meg:

  1. Ha az agyalapi mirigy a domináns, egyenletes hízás jellemző. Elhízva olyan az illető, mint egy pufók baba, azaz nincs igazán olyan terület, ami kis hízás esetén zavaró volna (bár az egyenletesség jegyében például a buci térdek problémásak lehetnek).
  2. Ha a pajzsmirigy a domináns, sokáig vékony termet lehet jellemző, de később elindulhat a hízás. Ilyen hormonális alkat esetén a test középső részén történő gyarapodás okozza a gondot. A csukló és boka környéke sokáig vékony marad, öltözködéssel ezért sokáig álcázhatóak a zsírpárnák.
  3. Ha a mellékvese veszi át az irányítást, erős, zömök testalkat jellemző. Az ujjak tömzsik, eleve nem kecsesek. A hízás hasra és hátra történik, de a végtagok is vaskosak.
  4. Nőknél a petefészek is előléphet az első helyre. Ekkor tipikusan a körte alkat alakul ki. A felsőtest kecses, de fenékre, és felsőcombra szinte azonnal felugranak a kilók.

Ezek a hormonális alkatok elég jól megfigyelhetők, és egy életen át érvényesek lehetnek. Egyedül a petefészek típus fordul át egy másikba, a menopauzát követően.

A probléma az, hogy sokan alapalkatuk ellen éhezéssel és önsanyargatással próbálnak küzdeni – hiába. Az alapalkatodat nem tudod befolyásolni ezekkel, ám ez még nem jelenti azt, hogy nincs megoldás. Ilyenkor érdemes alakformáláson gondolkozni.

fogyas-hormonalis-hizas
Cukoranyagcsere-zavar, PCOS, vagy pajzsmirigy alulműködés miatt is hízhatunk.

Hormonális zavarok

A testsúly alakításában több hormon is szerepet játszik. Sokak fejében az inzulin olyan hormonként szerepel, ami a vércukorszintet csökkenti. Azt már kevesen tudják, hogy ez a csökkenés annak hatására megy végbe, hogy a cukor bejut a sejtekbe.

Cukorbetegség esetén a sejtek fokozatosan érzéketlenné válnak az inzulinra, ezért egyre magasabb inzulinszintek jelentkeznek. A zsír sokáig jobban reagál az inzulinra, így a zsírsejtek fogják felvenni a cukrot.

Sok szabályozási zavar van még jelen, de annyit elég megjegyeznünk, hogy a cukoranyagcsere-zavar az elhízás egyik fő oka, nem cukorbetegeken is.

A pajzsmirigy az energiaégetés fő hormonja. Pajzsmirigy alulműködés esetén lassul az anyagcsere, így a betegség egyik fő tünete a hízás, vagy nehezen leadható fölösleg. Ennek egy része nem is zsír, hanem a szövet közötti folyadék felhalmozódása.

A nemi hormonok egyensúlyzavara szintén elhízáshoz vezet. Itt említhetjük az ösztrogén túlsúlyt, vagy progeszteron hiányt, ami pl. a PCOS egyik fő oka is. Nem mellesleg a PCOS hátterében cukoranyagcsere zavar is jelen van.

A mellékvese egyes betegségei szintén zsír és vízfelhalmozódást okoznak, éppúgy, ahogy a szteroid kezelések is.

Ételintolerancia és rejtett gyulladások

Az ételintoleranciáról a cikksorozat korábbi részébe részletesebben is szóltunk. Ez a kórkép felszívódási zavarokkal és rejtett gyulladásokkal jár együtt. A gyulladások olyan anyagcsere folyamatokat indítanak be, melyek a zsírfelhalmozás irányába hatnak.

Élelmiszerek fehérjekomponensei is okozhatják a gyulladást.

Itt bármely rejtett gyulladást említhetnénk, legyen az egy rossz fog, vagy egy beteg ízület. Az étel-intoleranciát azonban azért emeltük ki, mert azt kevesen ismerik, nem gondolnak rá, másrészt ez a zavar akár ízületi gyulladások hátterében is állhat.

Az elhízás genetikai okai

Az elhízás hátterében öröklött tényezők is megbújhatnak. Lehet ez alkati kérdés, de előfordulhat, hogy egy öröklött állapot hajlamosít akár anyagcserezavarra, akár hormonális problémára.

Az öröklődéssel az a baj, hogy sok mindent könnyű ráfogni és belenyugodni. Pedig épp az ellenkezőjéről van szó. Ha ugyanis öröklötten hajlamosak vagyunk egy kórállapot kialakulására, akkor életmódunkkal még fokozottabban mindent meg kell tenni annak megelőzésére!

Hangulati zavarok, lelki tényezők és az elhízás

Az elhízás gyakran jár depresszióval. De fordítva is igaz: a hízás lelki oka lehet a depresszió is. A két folyamat pedig egymást gerjesztheti. Sajnos a női nem képviselőinek van még egy rossz hírünk: ugyanis a depressziónak a hízásra gyakorolt hatása náluk még erőteljesebb is.

Fel nem dolgozott stresszállapot esetén az étkezési szokások, a mennyiség és a választás tekintetében fokozatosan változnak meg, ezért is nehéz felismerni, hogy a hízás lelki okai is belejátszanak a képbe. A kilók meg szépen kúsznak felfelé, a problémás helyeken megjelenik a narancsbőr, és ez még több lelki terhet ró az emberre.

Ilyenkor érdemes megvizsgálni a probléma okait!

Az elhízás hátterében álló lelki probléma lehet mélyen fekvő, kisgyermek, vagy kamaszkorból származó. Ilyenkor a hízás lelki oka lehet, hogy jelen volt egy a gyermek számára meghatározó, akár példaképként szolgáló személy, aki elhízott volt. A kisgyermek ugyan felnő, azonban (főként, ha nem válik le „lelki köldökzsinórjairól”) a gyermeki viselkedésmintázat mélyen benne maradhat, ami a “példaképhez” való hasonlóságot is tartalmazza. Ám ezzel ellentétesen,a sok lelki bántalmazás, elszenvedett kritika akár is materializálódhat zsír formájában.

A testkép azonban egy szimbólum is. A zsírpárnák védenek a külső hatásoktól, de szimbolikusan védenek a külső ártó szándékoktól is. Tehát az elhízás akár egy lelki védőburok is lehet, amit csak kitartó mentális munkával lehet megváltoztatni!

Ezek természetesen nem a pár kilós túlsúlyra vonatkoznak, bár a hízás lelki okai magyarázhatják akár a jojó jelenségét is. Mindenesetre jelentős súlytöbblet esetén ezeket a lelki tényezőket is számításba kell venni!

fogyokuras-tippek-comb-fogyas
Hangulatunk is meghatározza, képesek vagyunk-e betartani a diétát.

7 dolog, amit az elhízás ellen tehetsz

1. Orvosilag ki kell zárni és kezelni kell minden felmerülő okot.

Érdemes kivizsgáltatnod magad egy orvossal, mielőtt belevágsz bármibe vagy önmagadat diagnosztizálnád. A pajzsmirigy alulműködést be kell állítani, az emésztési folyamatokat rendbe kell hozni, a gyulladásokat és allergiákat ki kell iktatni stb.

2. Át kell tekinteni az életmódot.

Milyen most, és milyen volt akkor, amikor nem volt jelen a probléma? Hogyan változott az életmódod az évek során?

3. Keresni kell egy lelki segítőt.

Egy terapeuta rengeteget tud segíteni az elhízás érzelmi okainak feldolgozásában, de természetesen a lelki segítődnek nem feltétlenül kell pszichológusnak lennie. Mindenesetre mindenképpen meg kell keresni, mi vezetett először elhízáshoz. Ez lehet egy jó barát, akivel megosztod, hogy hol tartasz a fogyáshoz vezető úton. A csapatmunka itt is hatékonyabb.

4. A változásokat fokozatosan kell bevezetni.

Bár pont ilyen probléma esetén találnak célba a “Hogyan fogytam 30kg-ot 10 nap alatt” című hirdetések, ne dőlj be nekik! Utána csak a hogyan híztam 40kg-ot tudjuk majd megírni… Bár jó lenne azt feltételezni, hogy minden egy csapásra rendbe jön, a valóságban kitartásra és fokozatos munkára lesz szükséged.

5. Vezess étkezési naplót!

Nem feltétlenül azért, hogy valaki kielemezze azt. Írj le mindent, amit eszel, és jegyezd le mellé, milyen lelki állapotban voltál az evés előtt, alatt és után.

6. Koncentráljunk sikereidre!

Ha csökkented az ételadagokat, vagy megváltoztatod az addig megszokott étrended, az feszültséghez, lehangoltsághoz vezethet. Ezért fontos az apró sikerekre figyelni.

7. Ne hibáztasd magad,

ha véletlenül nem sikerül ragaszkodnod a programodhoz, és egy nap “megszeged a diétádat”! Lesz ilyen többször, túl kell rajta lépni. Ha ez határozza meg a továbbiakat, az tuti kudarcot jelent.

Dr. Gulyás Tamás
orvos, életmódszakértő

forever-slim-fogyas-kavitacios-zsirbontas

Neked melyik zsírbontás lehet eredményes?

Szakértői tanulmányunkból megtudhatod!

TOP

Neked ajánlott bejegyzések

kavitacios-zsirbontas-otthon
A kavitációs zsírbontás története

A kavitációs zsírbontás a kilencvenes években terjedt el, viszont a technológia gyökerei egészen az 1800-as évekig nyúlnak vissza. Izgalmas, fordulatokkal teli története az orvostudomány történetének

zsirleszivas-ara
Zsírleszívás ára – Mennyi az annyi?

Ha látványos, célzott fogyásról van szó, akkor bizonyára a zsírleszívás jut elsőre eszünkbe. Régi, megbízható technológia ez. Mégis, mennyi az annyi, mennyit fizetünk az álomalakért?

Tartalomjegyzék

Kategóriák

Kik vagyunk?

ultrahangos-zsirbontas-kezeles-fogyas

Több mint 12 éve minden napunkat annak szenteljük, hogy prémium készülékeinkkel valódi, változást hozzunk szépségápolási rutinodba! Velünk nem kell lemondanod a szalonok nyújtotta kezelésekről, hiszen minden általunk forgalmazott készülék a ma ismert leghatékonyabb technológiákat alkalmazza…

KÖVESS MINKET!

KIEMELT CIKK

Csatlakozz hozzánk!

Értesülj elsőként új bejegyzéseinkről!

Címkék